Wycieczka do Szczecina

Wycieczka uczniów do Szczecina była niezwykle ekscytującym wydarzeniem, zwłaszcza że był to dla większości pierwszy lot samolotem. Po przylocie do miasta i krótkim odpoczynku, rozpoczęli swoją przygodę od zwiedzania Zamku Książąt Pomorskich dynastii Gryfitów. Zamek zachwycił swoją architekturą i bogatą historią, a uczniowie mieli okazję dowiedzieć się wiele o rządzącej niegdyś dynastii.  Uczniowie przeszli przez Bramę Panieńską, podziwiając jej zabytkową konstrukcję oraz podziwiali Krzywy Ratusz, którego nietypowa architektura wzbudziła zainteresowanie uczniów. Na wycieczkowym szlaku znajdował się pomnik beczek ze śledziami, symbolizujący dawny przemysł rybny regionu. Uczniowie przemierzali trasę, podziwiając  kolejowy most zwodzony, który stanowił okazję do omówienia infrastruktury transportowej miasta. Dotarli do miejsca, gdzie rzeka Odra łączy się z Morzem Bałtyckim. Dużym zainteresowaniem cieszył się również bijący 16 razy o godzinie 12.00, Zamkowy Zegar Astronomiczny z figurą błazna Mikołaja i datownikiem. Kolejnym etapem była gotycka Katedra św. Jakuba, gdzie wysłuchali pięknego koncertu organowego i prezentacji tego instrumentu . Po koncercie przeszli obok Bramy Portowej i budynku starej poczty, kontynuując swoją wędrówkę do Pałacu Ziemstwa Pomorskiego, który obecnie mieści Akademię Sztuk Pięknych. Uczniowie odwiedzili także Urząd Marszałkowski, gdzie wjechali na dach budynku i podziwiali panoramiczny widok na całe miasto. Zwiedzili Muzeum Techniki i Komunikacji, gdzie mogli podziwiać różne okazy zabytkowych pojazdów, motorów, maszyn do szycia czy  maszyn do pisania.   Kolejnym przystankiem był Urząd Miasta, a później zwiedzili zabytkową Willę Lentza, w której dziewczyny na widowni zaprezentowały śpiew i taniec z naszego regionu. W czsie wycieczki uczniowie mieli do wykonania zadanie, polegające na dojściu w grupach do Katedry, gdzie wjechali na wieżę i podziwiali niesamowitą panoramę Szczecina. Odwiedzili także Muzeum Współczesne oraz podziwiali mur fortyfikacyjny. Przechodząc obok Ratusza Czerwonego, w którym obecnie mieści się Urząd Morski, dotarli do Wałów Chrobrego. Tam rozpoczęli rejs statkiem, podczas którego mogli zobaczyć najmniejszą wyspę Bielawę, plażę miejską, Stocznię Szczecińską, Port Szczeciński oraz powstającą największą suwnicę w Europie, zdolną unieść ciężar 240 ton. W dalszej części dnia  odwiedzili największy cmentarz w Polsce, trzeci co do wielkości na świecie, oraz Centrum Nauki Morskiej czyli nowoczesne i interaktywne miejsce, które skupia się na edukacji i popularyzacji wiedzy o morzu oraz technologii morskiej. Znajduje się tam wiele atrakcji i ekspozycji, które przyciągają zarówno dzieci, jak i dorosłych. Ostatnim punktem wycieczki była wizyta na stadionie Pogoni Szczecin, gdzie mogli zobaczyć miejsce, gdzie odbywają się mecze lokalnej drużyny piłkarskiej. Wycieczka była pełna wrażeń i dostarczyła uczniom wielu niezapomnianych doświadczeń.