-
X Kiermasz Świętego Mikołaja
dodano dnia: 11 grudnia 2024 / 13:41W tym roku organizowany jest już X Kiermasz Świętego Mikołaja. Od 9 do 19 grudnia będą sprzedawane ciasta, ciasteczka oraz własnoręcznie wykonane ozdoby świąteczne. Cały dochód z kiermaszu będzie przekazany na zakup tabletu z oprogramowaniem dla Filipa, który jest dzieckiem autystycznym i nie mówi. Ten tablet ułatwi mu komunikację z innymi. Prosimy o wsparcie i zaangażowanie. Zapraszają !!! harcerze z 24 PDH „Skalne Orły” oraz uczniowie klasy VIII.
-
Rekonstrukcja historyczna
dodano dnia: 5 grudnia 2024 / 11:185 grudnia uczniowie naszej Szkoły wzięli udział w ciekawym spotkaniu poświęconym bitwie o Polskę. Uczniowie wraz z prowadzącymi mogli brać udział w rekonstrukcji Powstania Warszawskiego z wykorzystaniem replik sprzętu bojowego i wyposażenia. Wydarzenie to na pewno na długo pozostanie w naszej pamęci.
-
Savoir-vivre - sztukę życia - dobre maniery.
dodano dnia: 29 listopada 2024 / 9:46Dobre maniery powinny nam towarzyszyć na co dzień. Zasady dobrego zachowania – co to właściwie oznacza?
Zasady dobrego zachowania, czyli słynny savoir-vivre wielu osobom kojarzy się wyłącznie ze sposobem zachowania się przy stole podczas oficjalnych spotkań. Tak jednak nie jest. Savoir-vivre to również konwenans towarzyski, zestaw zwyczajów i zachowań obowiązujących w danej grupie, który dla różnych grup i form spotkań towarzyskich może być inny. Splot dwóch francuskich słów „savoir” i „vivre”, czyli „wiedzieć” i „żyć” przetłumaczyć można jako sztuka życia.
W naszej szkole odbyło sie spotkanie z autorem książek dla dzieci ks. Januszem Stańczukiem. Autor wykorzystał bajki do przekazania dzieciom informacji o dobrym zachowaniu się w różnych sytuacjach.
-
Dzień Pluszowego Misia
dodano dnia: 29 listopada 2024 / 9:45W dniu 25 listopada w kl. I-III odbył się Dzień Pluszowego Misia. W tym dniu dzieci zostały zapoznane z historią misia oraz poznały różnych bajkowych i historycznych odpowiedników (Colargol, Miś Uszatek, Teddy, Kubuś Puchatek, niedźwiedź Wojtek). Podczas zajęć poznały kołysankę Misia Uszatka oraz rozwiązywały misiowe zagadki. Dzieci zostały poproszone o przyniesienie swojego ulubionego pluszowego przyjaciela. Przyszły do szkoły ze swoimi Milutkimi przyjaciółmi. Można było zobaczyć misie małe, średnie, duże, brązowe, różowe, białe itd. Wszystkie były śliczne i wyjątkowe. Ten dzień w każdej klasie przebiegał trochę inaczej. Klasa I kolorowała misia, klasa II robiła misia z ręcznika, a klasa III wykonała misiowe kanapki. Zorganizowano oddzielnie dla każdej z klas, konkurs pt. "Najmniejszy miś". W kl. I najmniejszego misia przyniosły: Marcelina Wojtas, Emilia Solus, w klasie II Aleksandra Trzop, Laura Bukowińska, a w kl. III Natalka Pawlica. Ten dzień przebiegał w bardzo miłej i sympatycznej atmosferze. Dzieci były szczęśliwie, iż mogły spędzić tyle czasu ze swoimi pluszowymi ulubieńcami oraz pokazać ich swoim koleżankom i kolegom z klasy.
-
Zabawa Andrzejkowa
dodano dnia: 29 listopada 2024 / 9:45Andrzejki to jedyny dzień w roku, kiedy możemy oderwać się od codzienności. Z tej okazji 27 listopada odbyła się w naszej szkole zabawa andrzejkowa. W tym dniu uczniowie klasy 7 zorganizowali zabawę, podczas której nie zabrakło tańców, zabaw i tradycyjnych wróżb. Tegoroczny DJ wspaniale poprowadził imprezę proponując ciekawe zabawy i muzykę. Wszyscy wspaniale się bawili, humory dopisywały, a przepowiedziana przyszłość zawsze może się spełnić. Pamiętajmy jednak, że andrzejkowe wróżby to przede wszystkim dobra zabawa. Jak zawsze na Andrzejkach nie zabrakło również pysznych ciast przygotowanych przez naszych rodziców. Cała impreza przebiegała w miłej i ciepłej atmosferze. Dziękujemy!
-
#STACJAEDUKACJA
dodano dnia: 29 listopada 2024 / 8:027 listopada uczniowie klas czwartych wzięli udział w wycieczce organizowanej w ramach akcji #STACJAEDUKACJA. Jest to wspólna inicjatywa Polskich Kolei Linowych i Tatrzańskiego Parku Narodowego, podczas której każdy uczeń, mógł dowiedzieć się od edukatorów wielu ciekawostek na temat tatrzańskiej przyrody, zjawisk pogodowych panujących w górach, przemirzyć krótki szlak na szczycie czy przejechać kolejką i posłuchać informacji o kolei linowej Kasprowy Wierch.
-
Akcja Tabliczka Mnożenia
dodano dnia: 19 listopada 2024 / 17:40W dniu 15.11.2024r. uczniowie oraz pracownicy Szkoły przystąpili do akcji w ramach XIV Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. Podczas krótkich egzaminów, egzaminatorami byli uczniowie, którzy byli niezwykle zmotywowani pełnieniem ważnej funkcji egzaminatorów. Wszystko odbywało się pod opieką dwóch nauczycieli, którzy czuwali nad poprawnością przeprowadzanych egzaminów. Uczniowie-EGZAMINATORZY zostali zaopatrzeni w losy i pisemnie przepytali kolegów i koleżanki. Ogółem z zadaniami zmagało się 119 uczniów z klas 1-8 i 12 pracowników. Z całej grupy wyłoniono 61 Ekspertów Tabliczki Mnożenia, którym wręczono certyfikaty i odznaki. Wszyscy uczniowie w tym dniu mieli możliwość pracować z różnego rodzaju zadaniami i łamigłówkami. Przygotowując się do tego dnia pojawiły się informacje na korytarzach szkolnych, uczniowie powtarzali tabliczkę, wykonywali różne zadania i w swoich klasach przygotowywali okolicznościowe gazetki. Najciekawiej udekorowaną klasą była klasa 7 i jej uczniowie zdobyli główną nagrodę. Uczniowie pozostałych klas otrzymali nagrody pocieszenia. Podsumowanie tej akcji połączone z wręczeniem nagród odbyło się na apelu szkolnym. Gratulujemy!!!
-
Międzynarodowy Dzień Kropki
dodano dnia: 19 listopada 2024 / 17:34Uczniowie kl. I-III przychodzili do biblioteki szkolnej na zajęcia związane z Międzynarodowym Dniem Kropki (każda klasa oddzielnie). Celem tych zajęć było wzbudzenie u dzieci kreatywności, pomysłowości, zachęcenie ich do tworzenia i działania. Zajęcia rozpoczynały się od zapoznania się z historią dziewczynki o imieniu Vashti. Dzieci uważnie wysłuchały opowiadania, jak to zwyczajna kropka zmieniła świat małej dziewczynki, a także obejrzały krótki filmik o tytułowej „Kropce”. Kolejnym punktem była nauka piosenki orazza bawa z kropką. Dzieci także mogły wykonać zdjęcie w kropkowej „Foto budce”. Potem były zabawy z chustą animacyjną oraz tworzenie prac plastycznych z wykorzystaniem kropek.
-
Pisk Orła - Wojna
dodano dnia: 8 listopada 2024 / 19:49Z okazji rocznicy odzyskania niepodległości uczniowie klas czwartych Szkoły Podstawowej w Jurgowie przygotowali akademię, podczas której z ogromnym przejęciem przedstawili spektakl pt: „Pisk Białego Orła”. Fabuła spektaklu została osnuta wokół historii wiejskiej rodziny, mocno naznaczonej patriotyzmem, która w czasie I wojny światowej przeżywała wymarsz ojca i jednego z synów na front. Symbolem Polski był BIAŁY ORZEŁ, którego „głos- pisk, słyszalny w duszy Polaków, nie pozwalał tracić nadziei na wolność i niepodległość”. W bardzo ciekawy i obrazowy sposób przedstawiono losy naszej Ojczyzny, począwszy od zaborów, a skończywszy na roku 1918. Szczególną uwagę skupiał główny bohater przedstawienia Orzeł. Artyści wielokrotnie na scenie nawiązywali do literatury i poezji okresu zaborów, podkreślając głęboki patriotyzm Polaków. Wymieniano nazwiska wielkich pisarzy, poetów, malarzy, muzyków: Sienkiewicza, Orzeszkowej Prusa, Żeromskiego, Konopnickiej, Mickiewicza, Paderewskiego, Matejki. Opowieść wzbogacona była pięknymi piosenkami wkomponowanymi w treść losów patriotycznej chłopskiej rodziny. Pieśnią przewodnią były słowa: „Sto dwadzieścia trzy - tyle lat w niewoli. Młodzi artyści przepięknie „odświeżyli nam pamięć tamtych dni”. Akademia, którą przygotowali wspólnie z wychowawcami dostarczyła wielu emocji. Spektakl wszystkim się bardzo podobał, a dowodem na to były gromkie brawa. Była to przepiękna żywa lekcja historii.
-
XIV edycja ŚDTM - 2024
dodano dnia: 5 listopada 2024 / 21:2815 listopada w naszej szkole zostanie przeprowadzona akcja - Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Celem akcji jest propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki. Ma ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Akcja jest okazją dla uczniów do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości. Dorośli mogą dać przykład dzieciom – pokazując swoją świetną znajomość również trudnych przypadków mnożenia.
Kontynuujemy przygotowanie do akcji. Uczniowie przygotowują plakaty, rekwizyty i ozdabiają klasę tematycznymi dekoracjami. Najciekawiej udekorowana klasa zostanie nagrodzona. Przed egzaminami aktywnie przypominamy sobie tabliczkę mnożenia.
„Tabliczkowa wiedza” sprawdzana będzie w niecodzienny sposób – podczas krótkich egzaminów z tabliczki mnożenia. Egzaminatorami będą uczniowie wraz z nauczycielem, którzy tworząc komisje będą zaopatrzeni w losy i przepytają kolegów i koleżanki oraz dorosłych.
-
"Spotkanie ze słowem pięknym i prawdziwym"
dodano dnia: 28 października 2024 / 14:0Uczniowie klas 6-8 wzięli udział w Małopolskim konkursie recytatorskim "Spotkanie ze słowem pięknym i prawdziwym". Do etapu gminnego a nastepnie wojewódzkiego zakwalifikowali się: Nadia Baran - klasa 8, Antoni Krupa - kasa 7, Magdalena Twardowska - klasa 8. Wszystkim dziękujemy za zaangażowanie i udział.
-
Powiatowy Konkurs Literacki ,,Praca Ratowników TOPR"
dodano dnia: 28 października 2024 / 13:48Uczniowie klas VII- VIII wzięli udział w Powiatowym Konkursie Literackim "Praca Ratowników TOPR". Miło nam poinformować, że uczennica klasy VIII Wiktoria Janeczek zajęła 1 miejsce. Serdecznie gratulujemy!
-
Spotkanie integracyjne przy grillu
dodano dnia: 22 października 2024 / 19:58Złota polska jesień nie tylko zachwyca pięknymi widokami, ale zachęca również do spędzania czasu na świeżym powietrzu. W dniu dzisiejszym uczniowie z kl. IVA, IVB oraz V uczestniczyli w spotkaniu integracyjnym przy grillu. Pogoda dopisywała, dzieci świetnie bawiły się na placu zabaw oraz grały w piłkę nożną. Miały również możliwość wybiegania się, wyhasania i spędzenia ze sobą wspaniałych chwil. Po wspólnych zabawach z apetytem zajadały pieczone kiełbaski i inne przekąski piknikowe przygotowane przez mamę jednego z uczniów. Serdecznie dziękujemy za przygotowanie grilla. Z niecierpliwością czekamy na kolejne takie spotkanie.
-
Klasa 5 w Dolinie Białego
dodano dnia: 18 października 2024 / 14:23W dniu 16 października klasa V w ramach programu edukacyjnego pn. „Bliżej Tatr” organizowanego przez TPN, uczestniczyła w wycieczce do Doliny Białego, gdzie podziwiali piękno jesiennych Tatr. W czasie zajęć prowadzonych przez przewodnika tatrzańskiego pana Tomasza Zająca, uczniowie dowiedzieli się, dlaczego warto dbać o przyrodę.
-
Ślubowanie klasy 1 - W KRÓLESTWIE KREDKOLANDII
dodano dnia: 18 października 2024 / 14:18Ślubowanie uczniów klas pierwszych to bardzo ważne wydarzenie nie tylko dla najmłodszych, ale również dla ich rodziców. 18 października 2024 r. w naszej szkole odbyło się uroczyste pasowanie na ucznia. To był niezwykły dzień. Pierwszacy ślubowali być dobrymi uczniami i Polakami, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania Pani Dyrektor dokonała symbolicznego pasowania na ucznia dotykając ołówkiem ramion pierwszoklasistów. Zanim jednak zostali pasowani na uczniów, musieli przedstawić to, czego już się w szkole nauczyli. Odświętnie ubrani i bardzo przejęci przystąpili do zaprezentowania swoich umiejętności. Po zakończonej prezentacji Król Kredkos i jego żona potwierdzili, iż wszystkie dzieci wspaniale zdały egzamin pierwszoklasisty.
Uroczystość Ślubowania klasy I zakończyła się słodkim poczęstunkiem. -
Warte zapamiętania
dodano dnia: 15 października 2024 / 22:3714 października odbyły się warsztaty dla uczniów, podczas których dzieci poznały pracę służb ratowniczych i zasady udzielania pierwszej pomocy. Uczniowie naszej Szkoły poznali doświadczonego ratownika górskiego, pana Łukasza Migiel, który opowiedział o swojej pracy, zasadach bezpiecznego zachowania się w górach, a także zapoznał uczniów z wyposażeniem apteczki turystycznej i zademonstrował udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej osobom poszkodowanym.
W trakcie spotkania ze strażakami OSP w Jurgowie, naczelnik Michał Dudzik wraz z kolegą przybliżyli uczniom, na czym polega praca strażaka i przekazali cenne wskazówki, jak bezpiecznie zachować się w czasie wypadku, czy pożaru. Utrwalono numery alarmowe 998 i 112 oraz zapoznano się z informacjami w jakich okolicznościach należy wezwać straż pożarną. Okazało się, że praca strażaków nie ogranicza się wyłącznie do gaszenia pożarów, ale pomaga również ludziom podczas wypadków samochodowych i powodzi oraz prowadzi wiele innych działań, które służą ludziom i ich bezpieczeństwu. Interwencje te są bardzo niebezpieczne i wymagają niecodziennej odwagi. Największą radość sprawiło uczniom obejrzenie z bliska wozów strażackiego oraz zapoznanie się z ich wyposażeniem. Dzieci mogły wypróbować swoich sił i zmierzyć się z prawdziwym sprzętem strażackim. Podczas spotkania mieli również okazję nie tylko poznać specyfikę pracy strażaków ale również umundurowanie strażackie tj. mundur, hełm strażacki, maski do zadaąń specjalnych, butle z tlenem oraz niektóre sprzęty jakimi dysponują.
Ratownik Medyczny, Pan Mariusz Martinczak wraz z kolegą, opowiedział dzieciom o swojej pracy, pokazał wnętrze karetki oraz wytłumaczył, do czego służą poszczególne przedmioty. Podczas spotkania ratownicy uświadomili dzieciom jak zachowywać się w sytuacji zagrożenia oraz kiedy i jak powiadomić służby ratownicze oraz jak udzielać pierwszej pomocy do momentu przybycia karetki.
-
14 października
dodano dnia: 14 października 2024 / 19:50Z okazji dnia Komisji Edukacji Narodowej życzymy wszystkim pracownikom szkoły, przede wszystkim dużo sukcesów zawodowych, zdrowia i pociechy z uczniów oraz radości z wykonywanej pracy.
W tym dniu uczniowie naszej szkoły przygowali uroczystą akademię, na której zaoprezentowali swoje zdolności artystyczne podkreślając wżność pracy nauczyciela i dziękując za trud jej wykonywania.
-
Turniej Piłki Nożnej o Puchar Wójta Gminy Bukowina Tatrzańska
dodano dnia: 30 września 2024 / 15:27Uczniowie klas 4-6 godnie reprezentowali Naszą Szkołę w Gminnym Turnieju Piłki Nożnej. Wszyscy bawili sie wysmienicie!!!
-
„Bliżej Tatr”
dodano dnia: 30 września 2024 / 15:9W dniu 27 września klasy VII i VIII w ramach programu edukacyjnego pn. „Bliżej Tatr” organizowanego przez TPN, uczestniczyły w wycieczce do Doliny Kościeliskiej, gdzie zwiedzały podziemny świat Jaskini Mroźnej w Dolinie Kościeliskiej. Również uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w zajęciach w Archiwum Planety Ziemia prowadzonych przez przewodnika tatrzańskiego pana Tomasza Zająca. Wszyscy fantastycznie spędziliśmy czas i dowiedzieliśmy się wielu nowych rzeczy.
-
"Świat Jaskiń"
dodano dnia: 17 września 2024 / 19:50Wspaniałe miejsca i zapierająca dech w piersiach przyroda wypełniły czas klasom czwartym, którzy mogli odkryć tajemnicę Jaskini Mroznej w Tatrzańkim Parku Narodowym. Wycieczkę rozpoczęliśmy od Tatrzańskiego Archiwum Planety Ziemia, nowoczesnego centrum edukacyjnego, zlokalizowanego przy wejściu do malowniczej Doliny Kościeliskiej. Jest to żywe archiwum, które łączy naukę o przyrodzie z nowoczesnymi technologiami, aby przekazać wiedzę w sposób angażujący dla każdego odwiedzającego. Spotkanie z przewodnikiem rozpoczeliśmy od przypomnienia zasad obowiązujących w TPN, zachowaniu bezpieczeństwa na szlakach oraz zmiennych warunkach atmosferycznych podczas tatrzańskich wędrówek. Dowiedzieliśmy się o świecie jaskiń i obejrzyliśmy film a następnie wyruszyliśmy na szlak widący wprost do Jaskini Mroźnej. W Dolinie Kościeliskiej dotarliśmy do rozwidlenia zielonego i czarnego szlaku, przeszliśmy przez mostek na potoku a ścieżka prowadząca prosto w górę, doprowadziła nas do jaskini. Wejście do jaskini rozpoczęliśmy 10 metrowym obudowanym tunelem, który doprowadził nas do schodów, za nimi wąska szczelina, za nią kolejne schody i pozostałe etapy jaskini: „Zwalisko” i „Biały Chodnik”, „Komora Złomisk”, „Wielka Komora”, która jest największą salą w jaskini, za nią małe jeziorko a za nim niewielkie przeszkody – przejście trzema przekopami, gdzie przechodzimy mocno pochyleni. Jeszcze kilka metrów i wyszliśmy z jaskini a następnie po stromych drewnianych schodach wróciliśmy do Doliny Koscieliskiej. Nasza przygoda na długo pozostanie w naszej pamięci. wycieczka wiele nas nauczyła i na pewno jeszcze wrócimy na teren TPN zgłębiając wiedzę na jego temat i przemierzając kolejne szlaki.