Poznaj Polskę - Wrocław 2022

Hydropolis - centrum wiedzy o wodzie, Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Muzeum Etnograficzne, Panorama Racławicka, Pawilon Czterech Kopuł, pokaz fontan i zwiedzanie ZOO - to miejsca gdzie byliśmy i warto było je zobaczyć.

W dniach 19.10.-21.10.22  uczniowie klas IV – VIII wraz z opiekunami i pilotem pojechali na trzydniową  wycieczkę do Wrocławia. Droga do stolicy Dolnego Śląska zajęła nam ponad sześć  godzin. Po dotarciu na miejsce, w pierwszej kolejności udaliśmy się do ZOO i Afrykarium. Następnie poszliśmy pod Halę Stulecia. Pod koniec dnia udaliśmy się na odpoczynek i posiłek  do naszego miejsca noclegowego -  Hostelu Wanilla. Następnego dnia poznaliśmy  interaktywne muzeum Hydropolis, a następnie Muzeum Etnograficzne. Po krótkim odpoczynku ruszyliśmy na podbój miasta. Zobaczyliśmy m.in. Ostrów Tumski, Katedrę - wewnątrz, Stare Jatki,  późnogotycki Ratusz. Warunki pogodowe sprzyjały nam, spacerowaliśmy po rynku wrocławskim,  ciesząc się z każdego napotkanego krasnala. Wszystkim uczniom chodziło o odnalezienie  jak największej liczby niewielkich rzeźb krasnali. Liczba krasnali stale rośnie, ponieważ są one umieszczane we Wrocławiu sukcesywnie od 2005 roku. Pełen atrakcji  dzień zakończyliśmy posiłkiem. Po krótkim odpoczynku wieczorem czekała nas niespodzianka - wyjazd na 49 piętro drapacza chmur-na Sky Tower. Z tarasu widokowego podziwialiśmy panoramę całego Wrocławia nocą. W trzecim dniu wycieczki dotarliśmy  do Panoramy Racławickiej. Najpierw ciemnym tunelem ruszyliśmy do głównej sali, w której znajdował się obraz – słynny relikt XIX- wiecznej kultury narodowej. Oczom naszym ukazało się niezwykłe dzieło stworzone przez zespół malarzy pod kierunkiem Jana Styki i Wojciecha Kossaka. Wyjątkowość tego miejsca polega na tym, że obraz zajmuje całą powierzchnię ścian. Przed płótnem leżą przedmioty idealnie dopasowane do obrazu. Stojąc na środku, miało się wrażenie uczestnictwa w tej bitwie. Niezwykłe uzupełnienie wrażeń stanowił dźwięk. Potem  poszliśmy do Muzeum Narodowego, gdzie obejrzeliśmy malarstwo i rzeźbę ze szczególnym uwzględnieniem sztuki Śląska. Na zakończenie zwiedzania, podczas słonecznego dnia mieliśmy okazję zobaczyć przy dźwiękach muzyki jedną z najpiękniejszych fontann we Wrocławiu oraz zwiedzić  Muzeum Czterech Kopuł, podziwiając  wystawę  sztuki nowoczesnej. Zmęczeni, ale zadowoleni i uśmiechnięci pożegnaliśmy Wrocław i udaliśmy się do domów. Bardzo chętnie wrócilibyśmy tam jeszcze.