Z wizytą w teatrze

19 kwietnia 2022 roku uczniowie Szkoły Podstawowej w Jurgowie z klas VII – VIII wybrali się do Teatru STU w Krakowie na spektakl ,,Balladyna” w reżyserii Krzysztofa Pluskoty. 

Spektakl wprowadził uczniów w ogromne zaciekawienie. Z zapartym tchem oglądali całe przedstawienie i podziwiali profesjonalną grę aktorską, ugruntowując tym samym zdobytą już wiedzę na temat dramatu Juliusza Słowackiego. To co najbardziej zaintrygowało widzów, to zabieg interpretacyjny, jaki zaproponował w spektaklu Krzysztof Pluskota, czyli połączenie światów fantastycznego i realnego. Goplana na scenie okazuje się tożsama z Matką (w tej roli KingaIlgner), a Balladyna (Kamila Bestry) i Alina (Aleksandra Sroka) funkcjonują również jako Nimfy - Chochlik i Skierka z dramatu.Wyraziści i groteskowi zarazem są mężczyźni. Pustelnik (Wojciech Leonowicz) przypomina obłąkanego starca, który zbyt długo przebywał wyłącznie we własnym towarzystwie, a nie wygnanego króla, mogącego jeszcze wrócić na tron. Kirkor (Marcin Zacharzewski) z przesadną ekspresją, nie wydaje się rzeczywisty, jawi się jako niedojrzały mężczyzna, również Grabiec (Grzegorz Mielczarek), chłopski król, nadmiernie eksponuje swoje przywiązanie do nałogu pijaństwa.

Oczywiście w drodze powrotnej na życzenie uczniów wszyscy udali do McDonald’s. Stanowiło to przyjemne zakończenie pełnego wrażeń, emocjonującego, wspólnie spędzonego czasu.